Računovodstvo i knjigovodstvo
U slučaju da izaberete agenciju „KONTODO“ za vašeg poslovnog partnera, budite sigurni da ćemo naša znanja i dugogodišnje iskustvo u oblasti računovodstva (preko ŠESNAEST godina) usmjeriti u cilju jačanja Vaše poslovne djelatnosti. U skladu sa Vašim potrebama, javite se, mi ćemo sačiniti ponudu za Vaše preduzeće ili preduzetničku djelatnost, koja će sigurno biti prihvatljiva za Vas. Uz to, naša KOMPLET usluga (računovodsvo, marketing i web dizajn) sigurno je velika pomoć u svakom poslovanju, naročito u početnoj fazi poslovanja.
Naše računovodsvene obaveze su:
- knjigovodstvena obrada dokumenata
- kontiranje i knjiženje
- vođenje KUF-a i KIF-a
- izrada PDV-prijave
- predaja prijave Upravi za indirektno oporezivanje
- satavljanje ugovora o radu
- obračun plate sa propisanim obrascima i nalozima za plaćanje
- predaja prijava uz isplatu plata Porskoj upravi
- izrada finansijskih izvještaja
- poslovno i poresko savjetovanje
- praćenje propisa
Cijene naše usluge definisane su cjenovnikom za svaki oblik organizovanja, koji polazi od minimalne cijene za pojedinu djelatnost, a kasnije se u zavisnosti više faktora definiše konačna cijena. Ukoliko nam pošaljete upit sa nama relevantnim podacima, mi ćemo Vam ponuditi cijenu, koja se može razlikovati od cjenovnika navedenog u produžetku teksta.
Naše računovodstvene i knjigovodstvene usluge
Privredna društva - d.o.o.
Privredna društva – d.o.o. su pravna lica koja mogu biti mikro, mala, srednja i velika. Između ostalog, klasifikacija na osnovu koje smo formirali cijenu naših usluga su: usluge, trgovina, ugostiteljstvo i proizvodnja.
Pojedine djelatnosti se ne mogu registrovati kao preduzetničke djelatnosti (s.p.), nego se mora registrovati kao pravno lice (zdravstvene ustanove, apoteke, polj. apoteke,…), ali za sve koje mogu, preporučujemo osnivanje samostalne djelatnosti (sp-a) iz više razloga (manji troškovi osnivanja, manji troškovi održavanja, jednostavnije zatvaranje djelatnosti, manje poreske naknade i kazne,…).
DOO
- Usluge od 200 KM mjesečno nadalje
- Trgovina od 300 KM mjesečno nadalje
- Proizvodnja od 400 KM mjesečno nadalje
- Ugostiteljstvo od 350 KM mjesečno nadalje
Cjenovnik je okviran i zavisi od više faktora kao što su:
- obima poslovanja preduzeća (broja ulaznih i izlaznih faktura, izvoda…)
- oblika organizacije preduzeća (mikro, malo, srednje i veliko)
- djelatnosti preduzeća (usluga, trgovina, proizvodnja i ugostiteljstvo)
- broja zaposlenih radnika
- obima preuzimanja obaveza
- PDV obveznik ili ne
Napomena:
- Svim privrednim subjektima koji počnu saradnju sa nama nudimo DVA MJESECA BESPLATNOG REKLAMIRANJA na regionalnom portalu, čiji je rezultat oko 170.000 pregleda oglasa
- Kod novoosnovanih preduzeća, cijena računovodstvenih usluga je minimalna u prvoj godini poslovanja, dok se u narednoj godini cijena može povećati u zavisnosti od obima poslovanja
Samostalni preduzetnici - s.p.
Samostalni preduzetnici – s.p. mogu biti mali i veliki. Između ostalog, klasifikacija na osnovu koje smo formirali cijenu naših usluga su: usluge, trgovina, ugostiteljstvo i proizvodnja, kao i da li se djelatnost obavlja kao osnovna, dodatna ili dopunska.
Preduzetničku djalatnost (SP) je moguće registrovati kao:
- osnovnu (Slučaj kada je fizičko lice nezaposleno i želi da se samozaposli. Tada registruje osnovnu djelatnost i plaća doprinose na penziono i zdravstveno osiguranje. Moguće zapošljavati još radnika.)
- dodatnu (Slučaj kada je fizičko lice već zaposleno kod nekog drugog poslodavca, a želi da registruje dodatno zanimanje, tj. da ostvari dodatna primanja. Uslov je da se mora zaposliti neko drugo lice (ili više lica) koje obavlja (ju) registrovanu djelatnost. Za njega (njih) je potrebno plaćati doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje. Ovo često registruju zaposleni, penzioneri, studenti,… i to u trgovačkim i zanatskim radnjama.)
- dopunsku (Slučaj kada je fizičko lice već zaposleno kod nekog drugog poslodavca, a želi da registruje dopunsko zanimanje, tj. da ostvari dodatna primanja isključivo ličnim radom (ne može zapošljavati druga lica). U ovom slučaju preduzetnik nije dužan da za sebe plaća doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje.)
Pojedine djelatnosti se ne mogu registrovati kao preduzetničke djelatnosti (s.p.), nego se mora registrovati kao pravno lice (zdravstvene ustanove, apoteke, polj. apoteke,…), ali za sve koje mogu, preporučujemo osnivanje samostalne djelatnosti (sp-a) iz više razloga (manji troškovi osnivanja, manji troškovi održavanja, jednostavnije zatvaranje djelatnosti, manje poreske naknade i kazne,…).
SP
- Usluge od 70 KM mjesečno nadalje (dopunska 50 KM)
- Trgovina od 200 KM mjesečno nadalje
- Proizvodnja od 300 KM mjesečno nadalje
- Ugostiteljstvo od 250 KM mjesečno nadalje
Cjenovnik je okviran i zavisi od više faktora kao što su:
- obima poslovanja (broja ulaznih i izlaznih faktura, izvoda…)
- oblika organizacije (mali i veliki)
- djelatnosti (usluga, trgovina, proizvodnja i ugostiteljstvo)
- zanimanja (osnovnog, dodatnog i dopunskog)
- broja zaposlenih radnika
- obima preuzimanja obaveza
- PDV obveznik ili ne
Napomena:
- Svim privrednim subjektima koji počnu saradnju sa nama nudimo DVA MJESECA BESPLATNOG REKLAMIRANJA na regionalnom portalu, čiji je rezultat oko 170.000 pregleda oglasa
- Kod novoosnovanih samostalnih preduzetnika, cijena računovodstvenih usluga je minimalna u prvoj godini poslovanja, dok se u narednoj godini cijena može povećati u zavisnosti od obima poslovanja
Zajednica etažnih vlasnika - ZEV
ZEV je pravno lice kojim upravlja skupština koju čine svi etažni vlasnici. Zajednica koja ima više od 10 etažnih vlasnika može da ima upravnika i upravni odbor.
SMISAO ZEV-a?
- Registracija ZEV-a je obavezna prema Zakonu o održavanju zgrada (Sl. gl. RS br. 101/11), a takođe je iz više razloga i korisna.
- ZEV se osniva u cilju redovnog i investicionog održavanja stanova, poslovnih prostora, garaža, posebnih dijelova zgrade, kao i zajedničkih dijelova zgrade.
ODRŽAVANJE ZGRADE?
- Poseban dio zgrade održava i finansira etažni vlasnik.
- Zajedničke dijelove zgrade održavaju i finansiraju etažni vlasnici zajednički.
- Radovi hitnih intervencija izvršavaju se bez odlaganja radi zaštite života i zdravlja ljudi, kao i zaštite imovine.
UPRAVLJANJE ZGRADOM?
- Zgradom upravlja skupština koju čine svi etažni vlasnici.
- Zajednica koja ia više od 10 etažnih vlasnika, može da ima upravnika i upravni odbor, a ako ga nema, njegova prava i dužnosti vrši skupština.
- Predsjednik upravnog odbora zastupa zajednicu pred organima uprave i pred pravosudnim organima i u pravnim poslovima sa trećim licima vezanim za održavanje i korišćenje zgrade.
- Zajednica se osniva za jednu ili više zgrada ili dio zgrade kao što je lamela ili ulaz koji predstavlja građevinsku ili funkcionalnu cjelinu, u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
- Ako se zajednica ne osnuje u roku jedne godine, nadležni organ jedinice lokalne samouprave imenuje poslovno sposobno fizičko ili pravno lice kao privremenog zastupnika etažnih vlasnika odnosno privremenog upravnika, sve dok se zajednica ne osnuje u skladu sa odredbama zakona ili dok sud u vanparničnom postupku ne imenuje privremenog upravnika, na prijedlog bilo kojeg etažnog vlasnika ili na prijedlog privremenog upravnika.
OSNIVANJE ZEV-a?
- Prvo je potrebno održati osnivačku skupštinu etažnih vlasnika i donijeti “Odluku o osnivanju ZEV-a”, za koju je neophodna natpolovična većina prisutnih etažnih vlasnika.
- Zaključiti “Ugovor o osnivanju ZEV-a”, koji će potpisati najmanje 51% etažnih vlasnika.
- Skupština imenuje predsjednika skupštine ZEV-a (na period od četiri godine), a po potrebi može i upravni odbor ZEV-a (čine ga predsjednik i četiri člana, a takođe se biraju na period od četiri godine).
- Ispuniti tipski obrazac za registraciju ZEV-a (kupiti u knjižari) i isti predati u nadležnu kancelariju organa lokalne samouprave, uz svu potrebnu prateću dokumentaciju.
TROŠKOVI ODRŽAVANJA ZGRADE?
- Troškove investicionog i redovnog održavanja i hitnih intervencija na zajedničkim dijelovima zgrade snose etažni vlasnici srazmjerno učešću površina svojih posebnih dijelova zgrade.
- Etažni vlasnici su dužni kao akontaciju za troškove održavanja, poboljšanje kvaliteta zgrade i za stvaranje zajedničke rezerve plaćati, najkasnije do petnaestog u mjesecu za tekući mjesec.
- Mjesečni iznos na račun zajednice, koji utvrđuje skupština zajednice na način određen ovim zakonom, a koji ne može biti manji od 0,2 KM po 1 m2 korisne površine.
- Etažni vlasnici poslovnih prostorija i stanova u kojima se obavlja poslovna djelatnost u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama, naknadu plaćaju u dvostrukom iznosu.
- O prihodima, rashodima i utrošku sredstava na ime održavanja stambene zgrade vodi se evidencija. O ovome upravni odbor podnosi izvještaj skupštini zajednice najmanje jednom godišnje, a pravo uvida u izvještaj imaju svi etažni vlasnici u zajednici.
ORGANIZOVANJE POSLOVA ODRŽAVANJA?
- O načinu organizovanja poslova održavanja zgrade odlučuje upravni odbor zajednice.
- Obavljanje poslova održavanja zgrade može se ustupiti preduzeću ili preduzetniku registrovanom za obavljanje takve vrste djelatnosti, sa kojim se zaključuje ugovor.
- ZEV usluga bez analitike (plaćanje, prijem izvoda,…) – 30 KM mjesečno.
- ZEV usluga sa analitikom (plaćanje, prijem izvoda + evidencija po članovima ZEV-a) – 30 KM mjesečno + 0,60 KM mjesečno po članu ZEV-a. *
Na ZEV usluge sa i bez analitike dodaje se iznos izrade završnog računa (isključivo samo izrada završnog računa na kraju godine) – 100 KM godišnje tj. 8,33KM mjesečno).
——
Napomena za ZEV uslugu sa analitikom:
* U sklopu “ZEV usluga sa analitikom” precizno vodimo računa o uplatama etažnih vlasnika, ispostavljamo račune etažnim vlasnicima (tromjesečno), vršimo plaćanje dobavljačima, a takođe možemo preporučiti usluge naših partnera (advokat, električar, vodoinstalater…).
Udruženje građana
Udruženja građana mogu biti profitna i neprofitna.
Udruženje je, u smislu zakona, svaki oblik dobrovoljnog povezivanja tri ili više
fizičkih ili pravnih lica, u svim kombinacijama, radi unapređenja i ostvarivanja nekog
zajedničkog ili opšteg interesa ili cilja, u skladu sa Ustavom i zakonom, a čija svrha nije
sticanje dobiti.
Udruženja mogu osnivati svoje saveze ili druge oblike udruživanja u kojima se njihovi
interesi povezuju na višem nivou (udruženja višeg nivoa).
Fondacija je pravna osoba koja nema svoje članstvo, a čiji je cilj upravljanje određenom
imovinom u opštem interesu ili u dobrotvorne svrhe. Fondacija postaje pravnom osobom onda
kada je registrovana onako kako je to predviđeno zakonom.
Neprofitno udruženje građana
- Mjesečna ugovorna obaveza od 60 KM mjesečno nadalje. (sportski klubovi,…)
- Samo završni račun (isključivo samo izrada završnog računa na kraju godine) – 150 KM godišnje nadalje, što iznosi 12,50 KM mjesečno. (manji sportski klubovi, sindikati,…, do 20 izvoda za godinu)
Profitno udruženje građana
- Mjesečna ugovorna obaveza od 100 KM mjesečno nadalje
Poljoprivredno gazdinstvo
Poljoprivredna gazdinstva mogu biti komercijalna i nekomercijalna. Komercijalna gazdinstva plaćaju doprinos na PIO i zdravstveno osiguranje ili samo doprinos na zdravstveno osiguranje.
Registracija poljoprivrednih gazdinstava određena je Zakonom o poljoprivredi („Službeni glasnik Republike Srpske“, broj: 70/06).
Uslovi i načini upisa u registar, kao i vođenje rigistra, definisani su Uredbom o registraciji poljoprivrednih gazdinstava.
Više na linku Ministarstva – OVDJE
- Nekomercijalna poljoprivredna gazdinstva od 60 KM mjesečno nadalje
- Komercijalna poljoprivredna gazdinstva od 100 KM mjesečno nadalje
vrijednost
RAČUNOVODSTVA U VAŠEM PREDUZEĆU
Iza svakog dobrog poslovnog čovjeka stoji izvrstan računovođa.